Upamiętnienie żołnierzy włoskich (fotorelacja)

czwartek, 21 maja na cmentarzu przy ulicy Włoskiej upamiętnieniono żołnierzy, zamordowanych przez nazistów w latach 1943-44. W Białej Podlaskiej pochowanych jest ponad 400 jeńców. W uroczystości udział wziął ambasador Republiki Włoskiej.

Pochowanych zostało tam 406 włoskich żołnierzy, którzy w latach 1943-44 odmówili współpracy z hitlerowcami. Obchody rozpoczęła msza święta o godz. 12 na cmentarzu. Patronat nad uroczystościami objęła polsko-włoska grupa parlamentarna. Wzięli w nich udział m.in. poseł Adam Abramowicz i ks. Artur Katolo, profesor teologii moralnej, wykładowca włoskich uczelni.

Po raz pierwszy w Białej Podlaskiej gościł Alessandro De Pedys, ambasador Republiki Włoskiej, attaché wojskowy Włoch. Zaproszenie otrzymał także Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna poniżej: